<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1"?>

<rss version="2.0" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/" xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/">
	<channel>
		<title><![CDATA[Swoppers.se | swoppa på Sveriges största swopping & bytesmarknad]]></title>
		<link>http://www.swoppers.se</link>
		<description>Swopping på Sveriges största bytessajt. Mitt skräp kan vara din skatt. Sluta shoppa och börja swoppa!</description>
		<language>sv</language>
		<lastBuildDate>Sun, 05 Sep 2010 16:00:23 GMT</lastBuildDate>
		<generator>vBulletin</generator>
		<ttl>60</ttl>
		<image>
			<url>http://www.swoppers.se/images/misc/rss.jpg</url>
			<title><![CDATA[Swoppers.se | swoppa på Sveriges största swopping & bytesmarknad]]></title>
			<link>http://www.swoppers.se</link>
		</image>
		<item>
			<title>desperat efter kofta..</title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3413-desperat-efter-kofta.html</link>
			<pubDate>Thu, 02 Sep 2010 20:19:12 GMT</pubDate>
			<description>..såhär till kallare tider sökes en fin kofta, oversize i dovare färger så som svart, mörkblå och beige och den får gärna sluta precis under rumpan...</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>..såhär till kallare tider sökes en fin kofta, oversize i dovare färger så som svart, mörkblå och beige och den får gärna sluta precis under rumpan :) har letat i butik efter butik, så om ni har en så säg väldigt gärna till! tack och ha det bra!</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>Agnes</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3413-desperat-efter-kofta.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Tamburmajor / klädhängare</title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3412-tamburmajor-klaedhaengare.html</link>
			<pubDate>Thu, 02 Sep 2010 19:43:11 GMT</pubDate>
			<description>Söker en tamburmajor/ klädhängare i Stockholmsområdet! Hojta till om ni har så kan jag nog fixa något av intresse att byta mot!</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Söker en tamburmajor/ klädhängare i Stockholmsområdet! Hojta till om ni har så kan jag nog fixa något av intresse att byta mot!</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>Pella</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3412-tamburmajor-klaedhaengare.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Ungdomsböcker sökes!</title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3411-ungdomsboecker-soekes.html</link>
			<pubDate>Thu, 02 Sep 2010 17:41:38 GMT</pubDate>
			<description>Söker ungdomsböcker i FINT skick :)</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Söker ungdomsböcker i FINT skick :)</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>Fluff</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3411-ungdomsboecker-soekes.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Långärmade tröjor/koftor</title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3410-langaermade-troejor-koftor.html</link>
			<pubDate>Wed, 01 Sep 2010 18:05:45 GMT</pubDate>
			<description>Letar just nu efter: 
* långärmade tröjor/koftor i storlek 36 
* vinterjacka st. S 
* boots st. 36-37</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Letar just nu efter:<br />
* långärmade tröjor/koftor i storlek 36<br />
* vinterjacka st. S<br />
* boots st. 36-37</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>rosaaa</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3410-langaermade-troejor-koftor.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Tjejfilmer/ungdomsfilmer sökes!</title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3409-tjejfilmer-ungdomsfilmer-soekes.html</link>
			<pubDate>Mon, 30 Aug 2010 12:55:03 GMT</pubDate>
			<description>Söker tjejfilmer/ungdomsfilmer i fint skick :D</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div><font size="4"><font face="Franklin Gothic Medium">Söker tjejfilmer/ungdomsfilmer i fint skick :D </font></font></div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>Fluff</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3409-tjejfilmer-ungdomsfilmer-soekes.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Playstation 2</title>
			<link>http://www.swoppers.se/media/tv-spel/3408-playstation-2-a.html</link>
			<pubDate>Mon, 30 Aug 2010 12:51:04 GMT</pubDate>
			<description>Söker spel till Playstation 2.  
Ålder 5-7år.  
Pma mig om ni har ngt.</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Söker spel till Playstation 2. <br />
Ålder 5-7år. <br />
Pma mig om ni har ngt.</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/media/tv-spel/">TV-spel</category>
			<dc:creator>Sammy</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/media/tv-spel/3408-playstation-2-a.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Plånbok</title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3407-planbok.html</link>
			<pubDate>Sat, 28 Aug 2010 17:19:53 GMT</pubDate>
			<description>Gärna med något fint mönster eller så men enfärgad går bra :)</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Gärna med något fint mönster eller så men enfärgad går bra :)</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>chiwz</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3407-planbok.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Dramaten -en gammal dramtenvagn någon som har?</title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3406-dramaten-en-gammal-dramtenvagn-nagon-som-har.html</link>
			<pubDate>Fri, 27 Aug 2010 14:12:08 GMT</pubDate>
			<description>Någon som har en äldre Dramatenvagn så är jag intresserad!</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Någon som har en äldre Dramatenvagn så är jag intresserad!</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>Pella</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3406-dramaten-en-gammal-dramtenvagn-nagon-som-har.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Något längre pälsjacka sökes</title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3405-nagot-laengre-paelsjacka-soekes.html</link>
			<pubDate>Fri, 27 Aug 2010 08:37:33 GMT</pubDate>
			<description>Svart pälsjacka med skärp sökes. INTE äkta päls. Hör gärna av er om ni har en.</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Svart pälsjacka med skärp sökes. INTE äkta päls. Hör gärna av er om ni har en.</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>Nillivanilli</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3405-nagot-laengre-paelsjacka-soekes.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>MASSOR med saker sökes! Hatt (fascinator), rosa mobil, muminmuggar med mera!</title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3404-massor-med-saker-soekes-hatt-fascinator-rosa-mobil-muminmuggar-med-mera.html</link>
			<pubDate>Thu, 26 Aug 2010 23:09:04 GMT</pubDate>
			<description>Här har ni en redigt lång önskelista! 
 
*Hattar (både små fascinators och högre cylinderhattar etc.) i burlesque/gothic-stil! Då syftar jag på saker...</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Här har ni en redigt lång önskelista!<br />
<br />
*Hattar (både små fascinators och högre cylinderhattar etc.) i burlesque/gothic-stil! Då syftar jag på saker åt det här hållet; <a href="http://www.scaramouche.se/page95/page97/page97.html" target="_blank">Hattar burlesque och Victorian</a><br />
<br />
*Är också intresserad av följande mobiler: OBS! De skall vara ROSA! ;)<br />
Nokia 7360<br />
Samsung GT- S5230<br />
SAMSUNG U900<br />
Samsung SGH- L700<br />
<br />
Annat som jag är på jakt efter:<br />
<br />
* Hjärtformad plåtburk med Mumin.<br />
* Muminmuggar!<br />
* Rosa morgonrock i silke/siden eller liknande tyg! Storlek S/M<br />
* Fodral till laptop/netbook från Ed Hardy.<br />
* Boken &quot;Fångad av hakkorset&quot; av Bruno Manz (pocket eller inbunden spelar ingen roll).<br />
* Iittala; det mesta från Iittala, speciellt delar till Taika-servisen!<br />
* Allt från Marimekko!<br />
* Sexiga prylar; korsetter (stl 38 eller 80A/B), spel samt oanvända 'leksaker&quot;!<br />
<br />
Någon som har nåt från listan? :)</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>Vargflicka</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3404-massor-med-saker-soekes-hatt-fascinator-rosa-mobil-muminmuggar-med-mera.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Skor</title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3403-skor.html</link>
			<pubDate>Thu, 26 Aug 2010 21:38:00 GMT</pubDate>
			<description>Svarta skinn stövletter eller skor i storlek 38-39. Med liten liten klack. (Ska ha till jobbet) 
 
Visa vad du har! :)</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Svarta skinn stövletter eller skor i storlek 38-39. Med liten liten klack. (Ska ha till jobbet)<br />
<br />
Visa vad du har! :)</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>Aspatan</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3403-skor.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Ballerina och väckarklocka</title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3402-ballerina-och-vaeckarklocka.html</link>
			<pubDate>Thu, 26 Aug 2010 20:20:23 GMT</pubDate>
			<description>Letar efter söta ballerina skor i st. 36-37 :) 
 
Sen är jag i akut behov av en väckarklocka. Så pipig och jobbig signal desto bättre är det!  
 
Sen...</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Letar efter söta ballerina skor i st. 36-37 :)<br />
<br />
Sen är jag i akut behov av en väckarklocka. Så pipig och jobbig signal desto bättre är det! <br />
<br />
Sen finns det alla dem saker på min profil som jag fortfarande letar efter</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>rosaaa</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3402-ballerina-och-vaeckarklocka.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>stickat och burlesque</title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3401-stickat-och-burlesque.html</link>
			<pubDate>Thu, 26 Aug 2010 09:51:56 GMT</pubDate>
			<description>Jag söker stickade koftor och tröjor, och lite burlesque inspererade kläder^^ Visa allt ni har :)</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Jag söker stickade koftor och tröjor, och lite burlesque inspererade kläder^^ Visa allt ni har :)</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>cantersmanima</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3401-stickat-och-burlesque.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title><![CDATA[Jeans, L word, smink, böcker & inredning]]></title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3400-jeans-l-word-smink-boecker-inredning.html</link>
			<pubDate>Wed, 25 Aug 2010 22:52:31 GMT</pubDate>
			<description>Jag skulle hemskt gärna vilja få tag i ett par only baggy jeans 26/32 om någon har ett par. Andra baggy jeans såsom ichi, victoria of sweden går...</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Jag skulle hemskt gärna vilja få tag i ett par only baggy jeans 26/32 om någon har ett par. Andra baggy jeans såsom ichi, victoria of sweden går också bra men är osäker på storleken där!<br />
<br />
Vill även ha ALLA säsonger av L word och boken Innan jag dör av Jenny Downham samt böcker skrivna av Waris Dirie<br />
<br />
Mineral smink sökes även och då basic, foundation och concealer<br />
<br />
Inredning så vill jag ha tavlor med buddha bilder eller liknande, gärna afrikanska motiv också. Vill också ha ljuslyktor som man hänger i t.ex fönster, såna som säljs på indiska :)<br />
<br />
<br />
Någon som har? :)</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>chiwz</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3400-jeans-l-word-smink-boecker-inredning.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Fina gamla påslakan</title>
			<link>http://www.swoppers.se/heminredning/textilier/3396-fina-gamla-paslakan.html</link>
			<pubDate>Tue, 24 Aug 2010 19:40:19 GMT</pubDate>
			<description>Söker fina gamla påslakan och örngott, någon som har?</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Söker fina gamla påslakan och örngott, någon som har?</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/heminredning/textilier/">Textilier</category>
			<dc:creator>Pella</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/heminredning/textilier/3396-fina-gamla-paslakan.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Eltandborste</title>
			<link>http://www.swoppers.se/mode/ovrigt/3395-eltandborste.html</link>
			<pubDate>Tue, 24 Aug 2010 18:41:51 GMT</pubDate>
			<description><![CDATA[Eltandborste med en plomberad & oöppnad förp. med två nya borsthuvuden.  
Laddnings station medföljer.. 
 
 
Vid intresse skaffas egen bild]]></description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Eltandborste med en plomberad &amp; oöppnad förp. med två nya borsthuvuden. <br />
Laddnings station medföljer..<br />
<br />
<br />
Vid intresse skaffas egen bild</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/mode/ovrigt/">Övrigt</category>
			<dc:creator>FredPerry</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/mode/ovrigt/3395-eltandborste.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title><![CDATA[Muminmuggar, rosa morgonrock och boken "Fångad av hakkorset"!]]></title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3392-muminmuggar-rosa-morgonrock-och-boken-fangad-av-hakkorset.html</link>
			<pubDate>Sun, 22 Aug 2010 22:28:08 GMT</pubDate>
			<description>Någon som har en eller flera muminmuggar liggandes? Vill gärna byta till mig några sådana! Har redan den gula med Snorkfröken och den svarta med...</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Någon som har en eller flera muminmuggar liggandes? Vill gärna byta till mig några sådana! Har redan den gula med Snorkfröken och den svarta med Muminpappan, men övriga muggar är av intresse!<br />
<br />
Är även sugen på en rosa morgonrock av silke/siden eller liknande tyg! Storlek S (helst) eller 36/38.<br />
<br />
Boken &quot;Fångad av hakkorset&quot; av Bruno Mantz är också intressant! :)</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>Vargflicka</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3392-muminmuggar-rosa-morgonrock-och-boken-fangad-av-hakkorset.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Underklänningar/nattlinnen, duschkräm m.m!</title>
			<link>http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3391-underklaenningar-nattlinnen-duschkraem-m-m.html</link>
			<pubDate>Sun, 22 Aug 2010 20:54:51 GMT</pubDate>
			<description>Finns ett par saker jag är ute efter just nu! :) 
 
* Underklänningar/nattlinnen - Är inte intresserad om de är väldigt korta. Storlek M/L/XL. 
 
*...</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Finns ett par saker jag är ute efter just nu! :)<br />
<br />
* Underklänningar/nattlinnen - Är inte intresserad om de är väldigt korta. Storlek M/L/XL.<br />
<br />
* Duschkräm - Gärna från LUSH eller The Body Shop. Men kan vara intresserad utav andra märken också, bara de luktar riktigt gott. :)<br />
<br />
* Badbomber, badoljor, badkulor m.m!<br />
<br />
* Digitalkamera - Gör inget om den har några år på nacken, bara den tar okej bilder!<br />
<br />
* &quot;Vanlig&quot; kamera - Och gärna filmrullar till den! Engångskameror kan också vara utav intresse.<br />
<br />
* Pluggar &amp; tunnlar i storlek 10 mm.<br />
<br />
* Böcker &amp; DVD-filmer om/med vampyrer. Ja, även jag har fastnat för vampyrhysterin. :)<br />
<br />
* Mörkbrun hårfärg<br />
<br />
* Och alltid intresserad av allt möjligt från LUSH, Tigi och The Body Shop!<br />
<br />
Hör av dig om du har något! :)</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/">Jag vill byta till mig...</category>
			<dc:creator>MissRuby</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/soekes/jag-vill-byta-till-mig/3391-underklaenningar-nattlinnen-duschkraem-m-m.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Högklackade skor</title>
			<link>http://www.swoppers.se/mode/skor/damskor/storlek-36-37/3390-hoegklackade-skor.html</link>
			<pubDate>Sun, 22 Aug 2010 16:09:12 GMT</pubDate>
			<description>Har en massa skor i storlek 36-37 som letar efter nya ägare ! Dem flesta är bara använda 1-2 gånger och några är aldrig använda.  
 
Ni kan se på min...</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Har en massa skor i storlek 36-37 som letar efter nya ägare ! Dem flesta är bara använda 1-2 gånger och några är aldrig använda. <br />
<br />
Ni kan se på min profil vad jag letar efter :)</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/mode/skor/damskor/storlek-36-37/">Storlek 36-37</category>
			<dc:creator>rosaaa</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/mode/skor/damskor/storlek-36-37/3390-hoegklackade-skor.html</guid>
		</item>
		<item>
			<title>Oversize tröjor/linnen</title>
			<link>http://www.swoppers.se/mode/damklaeder/m/3389-oversize-troejor-linnen.html</link>
			<pubDate>Sun, 22 Aug 2010 15:47:27 GMT</pubDate>
			<description>Jag söker oversize tröjor och tröjor som är fluffiga med mudd nertill. 
 
Först och främst vill jag ha i enfärger som svart eller vit. 
Men gärna...</description>
			<content:encoded><![CDATA[<div>Jag söker oversize tröjor och tröjor som är fluffiga med mudd nertill.<br />
<br />
Först och främst vill jag ha i enfärger som svart eller vit.<br />
Men gärna randiga eller så.<br />
<br />
och längre linnen som är pösiga.<br />
<br />
Tack på förhand!</div>

]]></content:encoded>
			<category domain="http://www.swoppers.se/mode/damklaeder/m/">M</category>
			<dc:creator>anna_</dc:creator>
			<guid isPermaLink="true">http://www.swoppers.se/mode/damklaeder/m/3389-oversize-troejor-linnen.html</guid>
		</item>
	</channel>
</rss>
